• "Kolektory zapewniły mi realne oszczędności."

    - Andrzej Semczyszyn

     
  • Kolektory słoneczne to przyszłość

    - Jean Pierre Bautimonc

     
  • "Zdziwiony jestem szybkością montowania instalacji" - Andrzej Filipin

     
  • Dotacja pomogla mi pokryc 90% kosztów zakupu kolektorów

    - Tomasz Zasada

     
  • Firma Inteligentne Ogrzewanie zasługuje na medal!

    - Aneta Kaczmarczyk

     
 

Rodzaje technik grzewczych.

technika grzewczaJak wiadomo, Polska jest krajem leżącym w strefie klimatu umiarkowanego. Oznacza to, że w naszym kraju są cztery pory roku i mamy do czynienia z wieloma zimnymi dniami w ciągu roku. W związku z tym jednym z niezbędnych elementów każdego domu jest ogrzewanie. Dzięki systemom centralnego ogrzewania można zapewnić sobie ciepło w domu, a także przygotować ciepłą wodę użytkową. W związku z tym wybór odpowiedniej techniki grzewczej jest decyzją bardzo ważną i odpowiedzialną.

Najpopularniejsza technika grzewcza, to oczywiście stosowanie kotłów centralnego ogrzewania spalających węgiel w różnej postaci. Istnieją więc kotły spalające zwykły węgiel, ekogroszek, miał itp. Każdy z tych rodzajów węgla posiada inne właściwości, kaloryczność, a także cenę. Wybór węgla zależy od wielkości ogrzewanego domu oraz od intensywności ogrzewania. Bardzo dużą popularność zyskuje miał, ponieważ nie wymaga on dużych nakładów pracy. Po rozpaleniu pieca, można cieszyć się ciepłem nawet przez 12 godzin, bez konieczności sprawdzania pieca.

Coraz większą popularnością cieszą się bezobsługowe systemy grzewcze. Do takich systemów zaliczają się piece spalające olej opałowy lub gaz. Współpracują one z wieloma automatycznymi urządzeniami, takimi jak czujniki temperatury. Dzięki temu wystarczy ustalić wybrany zakres temperatur i uruchomić piec na początku okresu grzewczego. Wadą tego rozwiązania jest cena opału. Olej opałowy jest droższy od węgla, ale wiadomo, że wygoda kosztuje.

Oczywiście istnieje możliwość ogrzewania domu przy wykorzystaniu drewna, pelletu lub biomasy. Każdy z tych systemów posiada swoje wady, a także zalety. Warto jednak zwrócić uwagę na systemy solarne wykorzystujące energię słoneczną. Co prawda kolektory słoneczne nie są w stanie ogrzać domu, ale mogą wspomagać instalacje CO, a także pomagają w podgrzewaniu ciepłej wody użytkowej. Oznacza to, że dzięki takim systemom można sporo zaoszczędzić, więc warto rozpatrzyć ich montaż we własnym domu.

Jak widać, istnieje bardzo wiele różnych rodzajów systemów ogrzewania domów. Wybór właściwego powinien być przemyślany. Warto również zastanowić się nad systemami wspomagającymi, takimi jak solary.