• "Kolektory zapewniły mi realne oszczędności."

    - Andrzej Semczyszyn

     
  • Kolektory słoneczne to przyszłość

    - Jean Pierre Bautimonc

     
  • "Zdziwiony jestem szybkością montowania instalacji" - Andrzej Filipin

     
  • Dotacja pomogla mi pokryc 90% kosztów zakupu kolektorów

    - Tomasz Zasada

     
  • Firma Inteligentne Ogrzewanie zasługuje na medal!

    - Aneta Kaczmarczyk

     
 

Działanie instalacji solarnych.

kolektory słoneczneWiadomo, że energia cieplna nie bierze się z niczego. Aby ją pozyskać, należy skorzystać z jednego ze źródeł. Szczególnie polecane jest odnawialne źródło energii, jakim jest słońce. Zaletą tego źródła jest fakt, że nie trzeba niczego spalać i nie są marnowane zasoby mineralne lub roślinne (węgiel, drewno itp.). Warto więc zainteresować się instalacjami solarnymi odpowiadającymi za przemianę energii słonecznej w ciepło.

Jednymi z najpopularniejszych instalacji, są systemy solarne wykorzystujące w swojej pracy glikol oraz wodę. Pierwszym etapem działania takiego systemu jest pochłanianie energii przez kolektory słoneczne. Kolektor taki przekazuje ciepło do miedzianych rurek, w których przepływa czynnik grzewczy (najczęściej jest to glikol). Przepływ glikolu jest możliwy dzięki specjalnym pompom wchodzącym w skład systemu.

Ogrzany glikol przepływa rurami do zasobnika z ciepłą wodą użytkową. Przepływa on przez specjalną rurkę w kształcie spirali i w ten sposób ogrzewa on wodę na zasadzie przewodzenia (podobnie jak grzałka elektryczna). Wychłodzony glikol jest pompowany z powrotem do kolektorów słonecznych i cały proces rozpoczyna się od nowa. Warto dodać, że wężownica umieszczona jest na dnie zbiornika CWU, ponieważ ciepła woda jest lżejsza i unosi się do góry. Na górze znajdują się instalacje rur CWU, którą można wykorzystać do umycia się, zmycia naczyń itp.

Warto pamiętać, że kolektory słoneczne zapewniają około 60%, a latem 100% ciepła potrzebnego do ogrzania ciepłej wody użytkowej. W związku z tym w systemach instalowany jest system drugiego źródła ciepła (kocioł gazowy lub olejowy, grzałka elektryczna, pompa ciepła itp.). Instalacja taka uzupełni braki cieplne.

Systemy solarne zyskują w Polsce coraz większą popularność. Do skorzystania z nich zachęca dofinansowanie z NFOŚiGW, a dzięki wypracowanym oszczędnościom inwestycja w systemy solarne zwróci się bardzo szybko. Jak widać warto inwestować w systemy solarne, ponieważ dzięki nim można zaoszczędzić sporo pieniędz i ogrzać wodę bez konieczności marnowania na to opału.