• "Kolektory zapewniły mi realne oszczędności."

  - Andrzej Semczyszyn

   
 • Kolektory słoneczne to przyszłość

  - Jean Pierre Bautimonc

   
 • "Zdziwiony jestem szybkością montowania instalacji" - Andrzej Filipin

   
 • Dotacja pomogla mi pokryc 90% kosztów zakupu kolektorów

  - Tomasz Zasada

   
 • Firma Inteligentne Ogrzewanie zasługuje na medal!

  - Aneta Kaczmarczyk

   
 

Wykorzystanie kolektorów słonecznych.

zastosowanie kolektorów słonecznychJedną z ważniejszych spraw, o którą powinien zadbać każdy właściciel domu (lub spółdzielnia mieszkaniowa w przypadku bloków) jest ogrzewanie. Niestety w Polsce przez wiele miesięcy panują niskie, a nawet ujemne temperatury. W związku z tym niezbędne jest zastosowanie odpowiednich systemów grzewczych zapewniających odpowiedni poziom ciepła dla ludzi, zwierząt oraz sprzętów znajdujących się w domach i mieszkaniach.

Na polskim rynku dostępnych jest wiele różnych rodzajów systemów grzewczych. Najpopularniejsze są systemy CO oparte o kotły spalające paliwa, takie jak węgiel (w różnych formach), drewno, gaz czy też olej opałowy. Okazuje się, że spalanie opału, to nie jest jedyna technika grzewcza. Istnieje bowiem możliwość korzystania z dobrodziejstw natury, takich jak słońce. Codziennie dostarcza ono wiele energii i warto wykorzystać ją w swoim domu.

Aby móc korzystać z energii emitowanej przez słońce, należy umieścić specjalne kolektory słoneczne na dachu domu. Są to specjalne, płaskie panele, które pobierają energię z promieni słonecznej. Następnie energia przetwarzana jest na ciepło, które dostarczane jest do domu za pomocą nośnika, takiego jak woda, glikol lub gaz. Istnieje kilka sposobów wykorzystania ciepła pozyskanego przy pomocy wspomnianych kolektorów słonecznych.

Energia cieplna pozyskana przy pomocy systemu kolektorów słonecznych może być wykorzystywana do wspomagania ogrzewania centralnego. Korzyści płynące z tego zastosowania są spore, ponieważ zmniejszy się ilość zużytego "standardowego" opału, a co za tym idzie, zmniejsza się koszt ogrzewania domu. Ma to również bardzo pozytywny wpływ na środowisko, ponieważ zmniejszy się ilość niekorzystnych produktów spalania wydostających się z komina.

Ciepło z kolektorów słonecznych można również przeznaczać do ogrzewania ciepłej wody użytkowej. Dzięki temu nie trzeba korzystać z instalacji gazowych oraz innych systemów przygotowujących wodę. Wyeliminowany zostanie również problem konieczności palenia w piecu w celu uzyskania ciepłej wody do kąpieli itp (problem ten dotyczy wielu gospodarstw domowych).

Jak widać, kolektory słoneczne posiadają wiele zalet. W związku z tym warto zainteresować się tymi produktami i ułatwić sobie życie. Koszt ich instalacji na pewno zwróci się bardzo szybko.