• "Kolektory zapewniły mi realne oszczędności."

  - Andrzej Semczyszyn

   
 • Kolektory słoneczne to przyszłość

  - Jean Pierre Bautimonc

   
 • "Zdziwiony jestem szybkością montowania instalacji" - Andrzej Filipin

   
 • Dotacja pomogla mi pokryc 90% kosztów zakupu kolektorów

  - Tomasz Zasada

   
 • Firma Inteligentne Ogrzewanie zasługuje na medal!

  - Aneta Kaczmarczyk

   
 

Czy korzystanie z kolektorów słonecznych jest opłacalne?

Ciepła woda użytkowa jest bardzo ważna w każdym domu. Jest ona potrzebna do utrzymania higieny osobistej, a także pozwala na zmywanie naczyń i czyszczenie innych przedmiotów. Bardzo wiele instalacji grzewczych wymaga spalenia opału albo wykorzystania energii elektrycznej, aby ogrzać wodę użytkową. W związku z tym powstają coraz nowsze systemy mające za zadanie podgrzewanie takiej wody. Przykładem jest system solarny.

Systemy solarne działają w oparciu o kolektory słoneczne. Są to bardzo ważne elementy, których zadaniem jest pochłanianie energii słonecznej, która przetwarzana jest na energię cieplną, która to z kolei ogrzewa ciepłą wodę użytkową. Wielu ludzi uważa jednak, że koszt instalacji jest bardzo wysoki i w związku z tym zastosowanie takiej instalacji jest nieopłacalne. Nic bardziej mylnego.

Po pierwsze, systemy solarne działające w oparciu o pracę kolektorów słonecznych nie działają negatywnie na środowiska. Nie są wykorzystywane nieodnawialne źródła energii. Zmniejszenie popytu na węgiel, olej opałowy i inne rodzaje paliwa sprawi, że ich cena nie będzie rosnąć w zastraszającym tempie. Oczywiście jest to bardzo znikomy wpływ na ceny opału, ale jeśli solary staną się jeszcze bardziej popularne, to ta zmiana będzie bardziej zauważalna.

Kolejnym atutem instalacji solarnych jest fakt, że wspomagają one ogrzewanie ciepłej wody użytkowej. Dzięki temu nie trzeba używać dużych ilości prądu, gazu ani nie trzeba spalać opału w celu podgrzania wody. Wieloletnie korzystanie z kolektorów słonecznych pozwoli wypracować spore oszczędności i dzięki temu koszt inwestycji związanej z instalacją systemów solarnych zwróci się prędzej czy później.

Bardzo dużym atutem są różne dotacje oferowane w Polsce na zainstalowanie systemów wykorzystujących kolektory słoneczne. Dzięki nim koszt instalacji znacznie się zmniejsza, a w połączeniu z oszczędnościami, zwróci się on bardzo szybko. W związku z powyższymi informacjami można śmiało stwierdzić, że inwestycja w systemy solarne jest opłacalna.