• "Kolektory zapewniły mi realne oszczędności."

    - Andrzej Semczyszyn

     
  • Kolektory słoneczne to przyszłość

    - Jean Pierre Bautimonc

     
  • "Zdziwiony jestem szybkością montowania instalacji" - Andrzej Filipin

     
  • Dotacja pomogla mi pokryc 90% kosztów zakupu kolektorów

    - Tomasz Zasada

     
  • Firma Inteligentne Ogrzewanie zasługuje na medal!

    - Aneta Kaczmarczyk

     
 

Ekologiczny dom.

ekologiczny domWielu ludziom zależy na tym, aby chronić środowisko naturalne. Jest to bardzo pozytywne zjawisko, ponieważ na Ziemi znajduje się coraz mniej lasów, a także wyczerpują się zasoby nieodnawialne. Ludzie zamiast pielęgnować środowisko, eksploatują je do granic możliwości. Warto jednak się nad tym zastanowić, ponieważ jeśli sytuacja będzie nadal wyglądać tak samo, to nasza planeta nie będzie się nadawać do normalnego życia.

W związku z postępującą degradacją środowiska, ludzie coraz częściej decydują się mieszkać w tak zwanych "ekologicznych domach". Projekt takiego domu nie jest drogi ani skomplikowany. Właściwie, to każdy dom można zmienić na ekologiczny. Należy tylko zwrócić uwagę na kilka ważnych spraw.

Przede wszystkim należy pamiętać o segregowaniu swoich odpadów i o recyklingu. Dzięki temu nie będą marnowane zasoby naturalne i część surowców można będzie odzyskać z odpadów. Oczywiście nie jest to najważniejsza sprawa, ale warto o tym pamiętać, zwłaszcza że nie jest to zadanie trudne ani czasochłonne.

Niezwykle istotną sprawą w ekologicznym domu jest ogrzewanie. Dobrym pomysłem jest wykorzystanie biomasy lub odpadów drzewnych (np. pellet). Takie paliwo jest tanie, a jego spalanie nie wiąże się z emisją wielu szkodliwych substancji do atmosfery. Podobnie wygląda sytuacja w przypadku gazu. Co prawda jest to droższy opał, ale piece na gaz są praktycznie bezobsługowe, a z komina wydziela się mało szkodliwych substancji.

Ciekawe są również systemy wspomagające ogrzewanie ekologicznych domów. Warto zainteresować się pompami ciepła lub systemami solarnymi wykorzystującymi w swojej pracy kolektory słoneczne. Takie systemy przetwarzją energię słoneczną na ciepło, które może posłużyć do ogrzewania ciepłej wody użytkowej. Dzięki temu nie trzeba zużywać wiele prądu ani opału na przygotowanie wody do kąpieli itp.

Warto dodać, że ekologiczne zastosowania w budynkach mieszkalnych są w Polsce wspierane przez Rząd. Można starać się o specjalne dotacje, dzięki którym koszty inwestycji zmaleją i w ten sposób szybciej się ona zwróci.