• "Kolektory zapewniły mi realne oszczędności."

  - Andrzej Semczyszyn

   
 • Kolektory słoneczne to przyszłość

  - Jean Pierre Bautimonc

   
 • "Zdziwiony jestem szybkością montowania instalacji" - Andrzej Filipin

   
 • Dotacja pomogla mi pokryc 90% kosztów zakupu kolektorów

  - Tomasz Zasada

   
 • Firma Inteligentne Ogrzewanie zasługuje na medal!

  - Aneta Kaczmarczyk

   
 

Tani sposób przygotowania CWU.

Ciepła woda użytkowaCWU, czyli ciepła woda użytkowa, to element bardzo ważny w każdym domu. Jak sama nazwa wskazuje, jest to ciepła woda, która płynie z kranów, pryszniców itp. Można jej używać do wykonywania czynności higienicznych w łazience, do mycia naczyń itp. Można więc śmiało stwierdzić, że bez ciepłej wody, normalne życie w gospodarstwie domowym byłoby utrudnione, a nawet niemożliwe (po prostu trudno jest domyć zabrudzone naczynia i inne przedmioty wyłącznie zimną wodą; kąpiel w zimnej wodzie również nie jest zbyt przyjemna ani zdrowa).

W związku z dużym znaczeniem ciepłej wody użytkowej, praktycznie każde gospodarstwo domowe wyposażone jest w systemy odpowiadające za podgrzewanie wody dostarczanej do domów przez sieci wodociągowe. Są to specjalne instalacje elektryczne, gazowe (popularne Junkersy) lub systemy współpracujące z ogrzewaniem centralnym (oznacza to, że należy napalić w piecu, aby móc się cieszyć ciepłą wodą w domu). Niestety ogrzewanie wody w ten sposób wiąże się z koniecznością pokrycia kosztów prądu, gazu lub opału. Dodatkowo podgrzewanie wody poprzez palenie w kotłach CO jest bardzo niewygodnym i nieekologicznym rozwiązaniem. Na szczęście istnieje pewien system, który jest dobry dla środowiska i pozwala sporo zaoszczędzić.

Chodzi o system solarny, który w swojej pracy wykorzystuje kolektory słoneczne. Wyposażenie tego typu pobiera energię słoneczną, która zamieniana jest na ciepło ogrzewające wodę znajdującą się w zasobniku. Jest to świetna technika grzewcza, która w wysokim stopniu wspomaga przygotowanie CWU zimą (ok. 60%) lub nawet zastępuje ją w 100% w porze letniej. Dzięki temu zużycie prądu, gazu lub opału związane z podgrzewaniem wody będzie znacznie mniejsze. Oznacza to mniejsze wydatki, a także mniejszą emisję szkodliwych substancji (w przypadku systemów współpracujących z ogrzewaniem centralnym).

W związku z powyższymi infomacjami, można stwierdzić, że instalacje solarne mają bardzo wiele zalet. Ich koszt zwróci się bez problemu, zwłaszcza że część wydatków związanych z instalacją można zmniejszyć dzięki dotacjom dostępnym w naszym kraju.